Selectează o Pagină
Vizită la ANM

Vizita la Agenția Națională de Meteorologie (ANM) a reprezentat o ocazie fascinantă pentru elevi și profesori deopotrivă de a înțelege și de a explora universul complex al meteorologiei. Această experiență le-a oferit tinerilor o incursiune în lumea științifică și în rolul crucial pe care ANM îl joacă în informarea publicului și în gestionarea situațiilor meteorologice extreme.
Participanții au avut ocazia să observe echipamentele specializate folosite pentru colectarea datelor meteorologice, precum radarele meteorologice, baloanele meteorologice și senzorii avansați. Aceste tehnologiile utilizate pentru monitorizarea și prognozarea condițiile meteorologice au fost prezentate intr-un mod facil si captivant.
Vizita la ANM a evidențiat importanța unor astfel de institutii pentru siguranța și bunăstarea comunităților si a fost o ocazie educativă valoroasă care a stimulat interesul pentru științe și înțelegerea fenomenelor naturale.